Ipar Euskal Herriko Garapen Kontseilua

IPAR EUSKAL HERRIKO GARAPEN KONTSEILUAREN

Ipar Euskal Herriaren gobernantzaren giltza eragilea izan da 1994 eta 2017 artean (ikus. Nondik norakoa), Euskal Herriko Garapen Kontseilua (IEHGK/I), eta 2018az geroztik Euskal Hirigune Elkargoaren ondoan darrai bere egitekoan  (ikus. partaideak).

Parte hartze bidezko demokraziarako tresna da IEHGK eta lurraldean jokoan diren gai nagusien gaineko eztabaidan aritzen da. Dituen gizarte zibileko 300 kideen ahotsa da eta lurraldearen garapenari eta antolaketari loturik diren gai handi guztiei buruz egiten ditu proposamenak.

Gizartearen behatoki eta ideien laborategi izan eta IEHGKa etengabe ari da lurralde proiektua elikatzen ikerketa behako batez. Politika publikoetan eragiten du, bereziki euskal elkargoarenetan.

IEHGKa esperimentazioetarako lekua dugu ere eta lekuaren gainean ari diren eragileak eta erakundeak elkartzen parte hartzen du. Gizarte eta lurralde berrikuntzaren zerbitzuko ikerketa-ekintza proiektuak daramatza ere (ikus. esperimentazioak), horretarako partaidetza hainbat mugiaraziz.

Ipar Euskal Herriko Garapen Kontseiluaren osaera lurraldeak dituen jardun sektore anitzen eta soziologiaren araberakoa da: 111 herritar eta 155 erakunde dira hor ordezkaturik (elkarteak, erakunde sozio-profesionalak, ekonomia eta gizarte bizitzako erakundeak…). Elkarte bizitza joria osatzen dute dituen hiru instantzia nagusien artean (Biltzar Nagusia, Zuzendaritza Batzordea, Bulegoa), kideentzako lanleku anitzekin eta jende orori zabalik diren ekitaldiekin.

IEHGK-ren 3 GILTZA EGINKIZUNAK

01

BIHARKO LURRALDEA GOGOAN ERABILTZEA

02

EKINTZA PUBLIKOAN PARTE HARTZEA

03

GIZARTE JOKABIDEAK ALDATZEA

IEHGK-ren OSAKETA

  • UPPA, Université de Pau et des Pays de l’Adour
  • CCI Bayonne Pays Basque
  • CMA64, Chambre des métiers des Pyrénées-Atlantiques
  • CA64, Chambre d’agriculture des Pyrénées-Atlantiques
  • ICB-EKE, Institut culturel basque
  • ALDA
  • BIZI !
  • CDDHPB (Comité pour la Défense des Droits de l’Homme en Pays Basque)
  • CFDT
  • CPME
  • Dialogue social Pays Basque : Collège employeurs
  • Dialogue social Pays Basque : Collège salariés
  • EBA
  • ELB
  • Emazteek Diote
  • Fédération syndicale unitaire 64 (FSU 64)
  • HARRERA
  • LAB
  • Les Bascos
  • PAF! Pour une alternative féministe
  • Planning Familial Pays Basque
  • SDOHE (syndicat de défense des ouvrages hydrauliques et de l’eau)
  • Syndicat Inter-départemental des Architectes 64-41
  • ALDATU
  • ANDERE NAHIA
  • Cluster tourisme GOazen
  • CREA
  • Diriger au Féminin
  • Echanges Pays Basque
  • Euskal Hedabideak elkartea
  • EUSKAL MONETA
  • FCE PAYS BASQUE
  • GEIQ Propreté
  • Hemen Elkartea
  • HERRIKOA
  • INDAR DEVELOPPEMENT
  • INSTITUT CULTUREL BASQUE /EUSKAL KULTUR ERAKUNDEA
  • INTER RESEAUX DU PAYS BASQUE
  • KONTSEILUA (Conseil des organismes sociaux de la langue basque)
  • MAISON DE L’ESS EN PAYS BASQUE
  • ODACE
  • PAYS BASQUE AU COEUR
  • PAYS BASQUE DIGITAL
  • SCOOP du Pays Basque (c/o URSCOOP)
  • Sites & Musées en Pays Basque
  • TALENT & CULTURE
  • Uztartu
  • AIBA (VALLEE DES ALDUDES)
  • ARBCL
  • AVENIR GB (RECYCLERIE GARAZI-BAIGORRI)
  • AVIRON BAYONNAIS
  • BARKOXE BIZI
  • CADE
  • CLUB LEO LAGRANGE
  • COMITE TERRITORIAL PAYS BASQUE DE PELOTE BASQUE (IPARRALDEKO PILOTA BATZORDE)
  • EQUILIBRE
  • ETXALDE
  • ETXEKA
  • FABLABEA (TIERS LIEUX PAYS HASPARREN)
  • FJT PAYS BASQUE
  • GAB (GROUPEMENT DES ASSOCIATIONS BAYONNAISES, PEÑAS)
  • GRAINES DE LIBERTE / ARTOTEKAFE
  • HANDISPORT PAYS BASQUE
  • HERGARAI BIZI
  • IZPINDAR
  • LE COL
  • LE NOUVEAU GUIDE
  • MAILLAGES
  • MOUGUERRE CADRE DE VIE
  • PROFESSION SPORTS LOISIRS 65
  • RECYCL’ARTE
  • RESEAU MVC-CENTRES SOCIAUX (C/O MVC ST ETIENNE)
  • SCIC TEQUIO
  • SOLIHA PAYS BASQUE
  • TXIRRIND’OLA
  • US NAFARROA ESKU BALOIA
  • USEP 64
  • AEK GAU ESKOLAK
  • AGROCAMPUS 64
  • APEL PAYS BASQUE
  • AZIA
  • BIGA BAI
  • CIBC SUD AQUITAINE
  • CLUB AJE PAYS-BASQUE (JEUNESSE ET ENTREPRISE)
  • DDEC PAYS BASQUE BEARN (DIRECTION DEPARTEMENTALE ENSEIGNEMENT CATHOLIQUE)
  • DU PAYS BASQUE AUX GRANDES ECOLES
  • ESTIA
  • ETCHARRY FORMATION DEVELOPPEMENT
  • IKAS ZENTROA
  • IKAS-BI
  • ISA BTP
  • IUT DE BAYONNE ET DU PAYS BASQUE
  • LYCEE ARMAND DAVID
  • MISSION LOCALE PAYS BASQUE
  • RESEAU INFORMATION JEUNESSE DU PAYS BASQUE (C/O CRIJ NOUVELLE AQUITAINE)
  • SEASKA
  • UNIS-CITE
  • ALAMAN Jean-Paul
  • ALAUX  Sylviane
  • ALDASORO Guy
  • AMESTOY Imanol
  • APPLAGNAT François
  • ARRIZABALAGA Jon Joseba
  • BARGETZI Nathalie
  • BARREAU Camille
  • BASTERRA Phillip
  • BELLY Patxi
  • BERARD Amélie
  • BERGARA Patxi
  • BERGARETXE Ekaitz
  • BIBES Jean-Paul
  • BIOY François
  • BONNASSIES André
  • BUI Yoann
  • BURET Thierry
  • CABILLON  Jean-Laurent
  • CANIAUX Denis
  • CARRERE Ximun
  • CASENAVE Pierre
  • CASTEGE Marcel
  • CASTEIGTS Michel
  • CASTEX Claude
  • CASTORENE Xabi
  • CAZENAVE Sabine
  • CHALLA Sébastien
  • CHANUT Michel
  • CHARRITTON Hélène
  • CHAUVET Régine
  • CLÉMENT Olivier
  • COSTERA Aña Mari
  • CROUSPEYRE Cécile
  • CUFFAUX Malika
  • CURUTCHET Anne-Marie
  • DAGUERRE Régine
  • DARRAÏDOU Léon
  • DARRICAU Joëlle
  • de LABACA Julien
  • DIRASSAR Panpi
  • DRIOLLET Pierre
  • DUCOS Cyprien
  • DULIN Gérard
  • ERRECARRET Allande
  • ESPILONDO Jean
  • ETCHEBARREN  Marie Antoinette
  • ETCHEBERRY Laurent
  • ETCHEGOIN Martine
  • ETCHEVERRY Philippe
  • ETCHEVESTE Clément
  • FELLACHE Agéra
  • FUCHS Ximun
  • GARCIA Antonia
  • GARENNE Yves
  • GARRIGUE Nicolas
  • GODET Damien
  • HARAMBOURE Matthieu
  • HAUVETTE Clément
  • HERRERA LANDA Sophie
  • HIRIBARREN Hélène
  • HIRIGARAY Bixente
  • IHIDOPE Fabienne
  • INDO Paxkal
  • IRAZU Peyo
  • IRIGOIN Pierre
  • ITHURRIA Jean
  • JANUEL Maëva
  • JOANTEGUY Jean-Jacques
  • LABAT Claude
  • LABATSUZAN Alain
  • LABORDE Denis
  • LAHARGOUE Béatrice
  • LARRALDE Hélène
  • LARRE Alberte
  • LASTIRI Michel
  • LAUQUÉ Henri
  • LEREMBOURE Jean-Philippe
  • LOHIAGUE Claire
  • LOPEPE Anita
  • LUTHEREAU Denis
  • MAGNAUDET Laurence
  • MARQUINE Maite
  • MENDIBURU Paul
  • MILLET Ixabel
  • MOUESCA Gabi
  • OILLARBURU Jean
  • OUTRÉ Patrice
  • PARNIERE Paul
  • PASCUAL IZQUIERDO Ricardo
  • PAUTRIZEL Françoise
  • POPOVSKY Josiane
  • PORTIER Arnaud
  • POVEDA Txomin
  • ROUSSELOT Rémi
  • SABAROTS Anne-Marie
  • SAINT QUENTIN Delphine
  • SAITO Yolanda
  • SELLIN Jacques
  • SUDAKA Jean-Paul
  • TELLERIA Pantxika
  • TORRE Miguel
  • UHALDEBORDE Jean-Michel
  • URMENETA Maitena
  • VEDRENNE Martine
  • VIDAL Jean
  • VILAMIL GRACY Michèle
  • VOUVE LECUONA Anne-Catherine
  • VRIGNON Bixente
  • ZUBELDIA Michel
  • ZUBIZARRETA Andoni
  • Bizi Ona Slow Food Pays Basque
  • BLE
  • CAPENA (ex. institut milieux aquatiques)
  • CIDPMEM Pyrénées-Atlantiques/Landes (comité des pêches)
  • EUSKAL HERRIKO LABORANTZA GANBARA EHLG
  • INTER AMAP PAYS BASQUE
  • INTERPROFESSION LAIT DE BREBIS
  • Les ami.e.s d’Hendaiakoop
  • LURZAINDIA
  • OTSOKOP
  • SABAIA ELKARTEA
  • SARDE SARDEXKA
  • SCIC GARRO
  • AquiDMP (repr. par Jean-Claude Labadie et Christine Feuillere)
  • ATHERBEA (repr. par Pantxika Ibarboure et Pierre Astet-Habarnet)
  • CAF des Pyrénées-Atlantiques (repr. par Séverine HAJJI et Joël SANSBERRO)
  • CHCB, Centre Hospitalier de la Côte Basque (repr. par Marie-Claude Cazaban et Julien Rossignol)
  • EVAH (repr. par Inaki Caldumbide et Naïs Manzi)
  • FRANCE ALZEIMER (repr. par Philippe Tizon et Christiane Mariette)
  • Gestion Solidarité-migrants Pays Basque – Sud Landes (repr. par Sophie Desprez et Nathalie Ferran-Valles)
  • Habitat & Humanisme Pyrénées-Adour (repr. par Jérôme Barrois et Chantal Guglielmetti
  • HARRERA (repr. par Germaine Lavaux et Peio Bellan)
  • NOUVELLES VOIES SUD-OUEST (repr. par Philippe Guilbaud et Caroline Libsig)
  • Réseau des EHPAD (repr. par Koldo Robles et Frédérique Harivongs)
  • SEAPB, Sauvegarde de l’Enfance (repr. par Jean-Pierre Moinier et Jean-Denis Save)
  • UDCCAS, Union départementale des CCAS (repr. par Frédéric Berlingieri et Armelle Roussière)
  • ACI Gasconha (repr. par Bernard Dauga et Monique Potier)
  • AEK (repr. par Jakes Bortayrou et Maider Heguy)
  • ATELIER D’ARTISTES DE LA MILADY (repr. par Nikita Tuffier de Foiard et Virginie Cétaire)
  • AUNAMENDI (repr. par Maddi Larraburu et Beñat Auriol)
  • BAI EUSKARARI elkartea (repr. par Roberto Gutierrez et Ihintza Aldana)
  • CINEMA CULTURES / L’Atalante (repr. par Jean-Pierre Saint Picq et Sylvie Larroque)
  • COOP & JOANGI (repr. par Jean Idiart et Julie Laymond)
  • CPIE Littoral basque (repr. par Pascal Clerc et Carole Mendiburu)
  • CPIE Pays Basque – Comité Izpegi (repr. par Marie Etcheverry et Philippe Iñara)
  • EUSKAL HEDABIDEAK (repr. par Menane Oxandabarats et Ximun Carrere)
  • EUSKAL IRRATIAK (repr. par Pantxika Arrambide et Jojo Bidart)
  • EUSKAL KONFEDERAZIOA (repr. par Hur Gorostiaga et Maddi Bordagarai)
  • EUSKO IKASKUNTZA (repr. par isabelle Ajujarriega et Eguzki Urteaga)
  • HERRI SOINU (repr. par Filipe Lesgourgues et Sandra Pochulu)
  • ITZAL AKTIBOA (repr. par Hélène Larralde et Yves Matxikote)
  • JOUR DE FETE (repr. par Alaia Berhonde et Ludovic Estebeteguy)
  • KONTSEILUA, Conseil des Organismes sociaux de l’Euskara (repr. par Paul Bilbao Sarria et Haizpea Abrisqueta)
  • LIGAM GASCON DEU BAISH ADOR (repr. par Yvan Bareyre et Corinne Diharce-Laulhe)
  • MUNDUKO MUSIKEN ETXEA (repr. par Denis Laborde et Doris Uebel)

ELKARTE BIZITZA ETA PARTE HARTZEA

  • Ipar Euskal Herriko Garapen Kontseiluaren biltzar nagusia 423 eragile dituen gizarte zibilaren egiazko «parlamentu» bat da: 155 erakunde eta 111 herritarren ordezkari. Estatutuei loturiko egitekoaz gain (jardunaren txostena…), dosier nagusiei buruzko eztabaidalekua da ere biltzar nagusia (lurralde proiektua, gobernantza…).

Zuzendaritza Batzordeak biltzar nagusiak izendatu 90 kide ditu.

  • Elkartearen «administrazio batzorde» funtzioa du,
  • Ipar Euskal Herriko Garapen Kontseiluaren ekoizpen ororen bozkalekua da, bereziki Euskal Hirigune Elkargoaren aitzinean (EHE) duen zereginari loturikoena.

Lehendakaria zuzendaritza batzordeak hautatzen du eta batzorde horri egiten dio lehendakariak bulegoaren osaeraren proposamena.

  • Bulegoa Ipar Euskal Herriko Garapen Kontseiluaren instantzia politikoa da. Euskal Elkargoarekiko solaskide zuzena da. Elkarteak teknikarien taldearen aitzinean egiten dituen kudeaketa hautuen erantzulea da.     .

  • Bulegoaren organigrama (egun 10 kide)

    • Lehendakaria : Paxkal INDO
    • 1. lehendakariordea : Philippe MAYTE
    • Lehendakariordea : Martine BOUCHET
    • Diruzaina : Fabienne IHIDOPE
    • Idazkaria eta idazkariordea : Elisabeth CHARRIAU eta Thierry BURET
    • Beste kideak : Sylviane ALAUX, michel CASTEIGTS, Claire COLLADO, Eguzki URTEAGA
  • Langileen taldea lanen eta ekitaldien prestaketaz eta antolaketaz arduratzen da, ekoizpenen prestatzeaz, komunikazioaz eta esperimentazioen proiektuen kudeaketaz.
  • Zuzendaria : Philippe ARRETZ – p.arretz@societecivile-paysbasque.com
  • Azterketen arduraduna : Benjamin GAYON – b.gayon@societecivile-paysbasque.com
  • Ikerketa & proiektu karguduna  : Justine GIRAUDEL – j.giraudel@societecivile-paysbasque.com
  • Talde laguntzailea : Anna IMBERT – a.imbert@societecivile-paysbasque.com
  • Zuzendaritza laguntzailea : Danielle ORMAECHEA d.ormaechea@societecivile-paysbasque.com
  • Administrazio eta kontularitza idazkaria: Mylène DAIZIS (ostiraletan) m.daizis@societecivile-paysbasque.com

Lurralde eztabaidaren sustatzaile den bezainbatean, IEHGKa erregularki zuzentzen zaio jende orori, horretarako honako bide hauek erabiliz:

  • Herritar eztabaida eta foroak
  • Internet bidezko galdeketa publikoak
  • Arras hedatu berripaperak
  • Komunikabideek, sare sozialek… hedatu mintzalekuak
  • Komunikabideak: Sud-Ouest, Mediabask, Berria, Enbata, Gara, France 3 EH, France 3 Aquitaine, EITB, France Bleu Pays Basque, Euskal Irratiak…

IEHGKa partaide da Aldudarrak Bideo sozietatean -zeinak jendeen parte hartzeari zabalik den Bidarrain kokaturiko Kanaldude telebista baitarama- eztabaidak gidatzeko, biztanleen hitza biltzera joateko eta solasei erreportaien moldean balioa emendatzeko (ikus. Youtube katea IEHGK).

Lan batzordeek osatzen dute gogoetaren erdigunea. IEHGKko kide orori zabalik dira eta beste eragile sozioekonomiko eta adituak ere hartzen dituzte. Gai zenbait lantalde hetsiagoetan lantzen dira. Batzordeen eta lantaldeen lanek zuzendaritza batzordeak onartu behar dituen ekoizpenak dakartzate.

Lanleku horiek erreferente diren urririkako kideek kudeatzen dituzte teknikarien sostenguarekin.

Bestalde, IEHGKko kideak Euskal Elkargoak edo bien artean antolatu mintegietan parte hartzera gonbidatuak dira, LuKE-a, etab.

Erreferente diren IEHGK-ko urririkako laguntzaileak izendatzen dira gai zenbaiti hurbiletik jarraitzeko. Erreferenteen gutun batean da haien egitekoa zehazturik

  • Ekologia & energia trantsizioa(Martine Bouchet, Malika Cuffaux)
  • Bizilekua-hirigintza(Sylviane Alaux, Thierry Buret)
  • Mugikortasunak(Philippe Mayté, Cécile Crouspeyre, Patrice Outré)
  • Emakume-gizonen arteko berdintasuna (Elisabeth Charriau, Paxkal Indo)
  • Kultura (Paxkal Indo, Claude Labat)
  • Goi irakaskuntza / ikerketa(Michel Casteigts, Eguzki Urteaga)
  • Turismoa (Mathilde Agor, Paxkal Indo)
  • Mugazgaindiko lankidetza(Eguzki Urteaga, Paxkal Indo)
  • Mendialdea, laborantza(Cécile Crouspeyre, Paxkal Indo)
  • Gazteria(Philippe Mayté, Hélène Charritton),
  • Gizartea / Osasuna(Iñaki Cadumbide)
  • Ekonomia (Clément Etcheveste, Paxkal Indo)
  • Ebaluaketak (Fabienne Ihidopé, Nicolas Garrigue)
  • Bakea (Michel Casteigts, Martine Bouchet)

Ipar Euskal Herriko Garapen Kontseiluak beste adierazbide eta informazio bideak proposatzen dizkie bere kideei:

  • Kideentzako gune bat intranetean («Kideak») baliabide eta dokumentu guztiak eskuratzeko,
  • Ekarpenen galdeak zuzendaritza batzordearen bozkaketak baino lehen.
  • Lurraldeetan trukadak, kideengana joatea

ELKARTEAREN BALIABIDEAK

Faîtes votre recherche puis appuyez sur "entrée"